Пелета (известен също като гранула) е процес на пресоване на продукти под формата на прах, които могат да се агломерират, за да се получи цилиндрична гранула (наречени “топчета”), които са със значителни предимства по отношение на съхранение и транспортиране след като му се намали обема.
По-специално, пелетизирането се използва за възстановяване на някои продукти, като например дървени стърготини, което се счита за промишлен отпадък , така се гарантира икономичното и евтино използване в някои области, като например горенето и отоплението като цяло.
Тези предимства са създали разпространението на котлите с автоматично подаване, които позволяват отопляването на сградите, с ограничени разходи, като се използва минимално количество гранулирана стърготина като гориво.
Въпросното предприятие може да произвежда пелети от отпадъчна дървесина от дърводелски преработвателни предприятия, или от почистване на храстите и от паднала горска маса. Отпадъчните материали на практика са неизползваеми и се изисква значителни разходи на предприятията, за да бъдат извозвани.
Използването на пелети е практика в продължение на години в северните райони на Канада, която е една от първите страни, където пелетизирането е било използвано при събиране на голямо количество стърготини, произведени от дъскорезници.
Процесът се състои от първоначално намаляване на размера с помощта на дробилки за да се получи така наречения чипс, дървени стърготини с размера до 3-4 сантиметра. Дървените стърготини се събират в бункер, от който се извличат и преработват отново чрез рафинираща мелница. Продуктът, получен от рафиниране е хомогенна стърготина с размери 2-3 мм. която се пресова в преса, което дава формата на цилиндър с използването само на натиск без допълнителни слепващи съставки.
Пелетизерането е процес, създаден в сектора на селското стопанство за производството на храни за животни. През последните години употребата му е разширена в алтернативни области като пластмаса, дърво, изкуствени торове и др.
Голяма матрица, която в се върти със скорост от 150 об / мин.
Разположен във вътрешността на матрицата са ролките, които натискат дървесните стърготини, докато стърготините излизат през дупките на матрицата. След което специални ножове ги режат до необходимата дължина.
Етапът на пресоване е процес при който се развива значително температура, която може да достигне 90 ° C на готовия продукт така, че пелетите се нуждаят от охлаждане чрез използването на атмосферния въздух, с помощта на охладител.
Размерът на гранули варира в зависимост от матрицата от 6 мм,8 мм.10 мм. до 20 мм в диаметър. При горене в домашни условия оптималният диаметър 6 мм.
Инсталирането на производствена линия за пелети е оправдано, когато са на разположение сухи стърготини в количества, не по-малко от 2000 тона годишно (60 m3/ден) и ниска цена.
В този случай вие не се нуждаете от мелница и сушилня (приблизителната цена на пелетна линия с капацитет от 600-800 кг / ч = 150,000 – 200,000 евро).
Някои дърводелци биха инсталирани производствени линии с по-нисък капацитет (100-300 кг / ч), което позволява събирането на отпадъци, които иначе биха се изхвърляли, с което се увеличават производствените разходи.
Ако стърготината е влажна или е под форма на дървесен чипс, за да се оправдаят инвестициите на цялостната линия количеството трябва да бъде не по-малко от 5000 тона годишно сух материал, което се равнява на около 10 хиляди тона / годишно мокри стърготини.
Пелетите не е препоръчително да се правят изцяло от съчки, слама, дървесна кора и т.н. , тъй като качеството им не е подходящо за изгаряне в жилищни сгради. Това се дължи на високото съдържание на силициев диоксид и съдържание на пепел.
Все още се правят тестове, за да се използват тези продукти в промишленото производство както и за направа на електроенергия.
Цената на пълната линия за производство на дървесни пелети с капацитет от 10 хиляди тона годишно от естествено дърво, което се равнява на около 5000 тона годишно на гранули (около 2 т / ч) напълно автоматизирана е около 1 милион до 1,000,000.00 евро според типа на оборудването.